Ga naar hoofdinhoud

Kuka: wrijvingslassen gaat vlucht nemen

Robotcel voor wrijvingslassen van Kuka tijdens de gieterijbeurs GIFA in 2015.

Nu de patenten op friction stir welding aflopen, gaat deze lastechnologie een grote vlucht nemen. Dat verwacht althans Kuka, dat op de gieterijbeurs GIFA een complete cel toonde voor het wrijvingslassen met een robot. Doordat op de robot een sterke spil wordt geplaatst, kunnen ook andere bewerkingen worden gedaan.

Het eerste patent van TWI op het principe van wrijvingslassen dateert uit 1991 en is al afgelopen. Vier jaar later, in 1995, heeft TWI nog een tweede patent gekregen. Dat vervalt binnenkort. Hierdoor staat het anderen vrij de technologie op te pakken en toe te passen. En dat gaat, aldus Kuka, gebeuren. De interesse voor dit proces is namelijk groot. Voor bepaalde moeilijk te lassen materialen, zoals de aluminium 700 legeringen, leent het wrijvingslassen zich heel goed omdat er relatief weinig warmte in het materiaal wordt ingebracht. Het lichtbooglassen stoot bij dit soort legeringen op de grenzen. Door in de vaste fase te lassen wordt het risico op poriën en microscheuren tot nul gereduceerd.

Voor abonnees artikel

Het artikel dat je probeert te lezen is een  voor abonnees   artikel.
‘Voor abonnees”-artikelen zijn alleen toegankelijk voor abonnees van Metaal Magazine.

Digitaal abonnement

Voor 26,49 per maand (excl. btw) sluit je al een digitaal jaarabonnement af. Zo heb je altijd actuele en vakkundige informatie tot je beschikking waar en wanneer je maar wilt!

Bekijk de aanbieding 

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

x
Mis niet langer het laatste nieuws

Schrijf u nu in voor onze nieuwsbrief.

Inschrijven