Onder de naam Renscan5 introduceert Renishaw een nieuw meettechnisch concept voor de uitvoering van werkzaamheden op een 3D-coördinatenmeetmachine (CMM). Door een aantal functies die voorheen door de machine werden uitgevoerd in een speciale meetkop onder te brengen, kunnen producten volgens Renishaw sneller nauwkeuriger worden gemeten
Renishaw, in ons land gevestigd te Prinzenbeek, spreekt van een belangrijke vooruitgang op meettechnisch gebied sinds de uitvinding van de schakelende meettaster. Met Renscan5-meetkoppen is het mogelijk producten vijfassig te scannen met meetsnelheden tot 500 mm/s. In combinatie met de UCC2 universele CMM-besturing van Renishaw kunnen daardoor de prestaties van de meetmachines zowel kwalitatief als kwantitatief worden opgevoerd. Werkstukken worden op de tafel van de CMM opgespannen en gescand; de resulterende puntenwolk geeft het werkstukoppervlak weer. Bij de klassieke werkwijze is de tasternaald in een bepaalde stand (niet per se horizontaal of verticaal) opgenomen in de meetkop. Deze kop beweegt volgens het meetprogramma in drie assen over het werkstuk, waarbij de assen afwisselend vertragen en versnellen. Door de massa van de bewegende machinedelen (portaal, kogelomloopspillen), worden hierdoor dynamische meetfouten geïntroduceerd. Dit stelt een grens aan de scansnelheid: bij een nauwkeurige meting ligt die op ca. 10 mm/s. Volgens de Renscan5 technologie worden de drie CMM-assen alleen gebruikt om de meetkop bij het werkstuk te brengen; tijdens de meting staan deze stil of bewegen gelijkmatig. De meetkop is lichter, dynamischer en heeft een veel betere frequentierespons. Daardoor zijn veranderingen in de onderdeelgeometrie bij het scannen sneller te volgen zonder dat dynamische fouten het meetresultaat vertroebelen. De versnellende en vertragende bewegingen van de CMM worden overbodig; de assen kunnen eventueel wel met een constante snelheid bewegen die resulteert in een eenparige beweging, bijvoorbeeld bij het scannen van een groter werkstuk. De meetkop wordt dan gelijkmatig door de CMM voortbewogen langs het oppervlak en voert zelf de snelle, dynamische scanning-bewegingen uit. Op basis van de Renscan5 technologie heeft Renishaw o.a. een nieuw type meettaster (RSP2) ontwikkeld om de dynamische effecten van snelle beweging op het tastermechanisme te minimaliseren. Hierbij wordt laserlicht gebruikt om de positie van de tasterpunt nauwkeurig te bepalen. Deze tweedimensionale meettaster kan de meeste vormkenmerken meten. Toegepast in combinatie met de drie eenparige asbewegingen van de CMM ontstaat hiermee een vijfassig meetsysteem.
Om dit filmpje te kunnen bekijken is Flash Player 8 vereist. U kunt deze gratis downloaden. Het kan zijn dat u om de nieuwe functies te kunnen gebruiken de browser moet sluiten en opnieuw openen of de computer moet herstarten. Onze excuses voor het ongemak.